Sonses.tv
Bugün :
Tarih : 13.11.2013 - Saat: 02:55
Mersin'de 'Rota Virüs' salgını!!
Mersin ( SONSES ) Mersin'de özellikle çocuklar arasında ölümcül olarak bilinen 'Rota Virüsü' enfeksiyonu salgını baş gösterdi.

Sonses.tv Mersin Haberleri
Mersin Toroslar ilçesi Güneykent semtinde bulunan Kadın-çocuk ve doğum evinde Rota virüsü enfeksiyonundan onlarca çocuğun tedavi altına alındığı öğrenildi.
Hastanenin çocuk servisinde boş yatak kalmadığı gözlenirken, hasta çocukların serumlu tedaviye alındığı belirtildi.
Mersin'in her yerinden vakaların geldiğini bildiren yetkililer, salgının büyükler arasında da görüldüğünü söylediler.
Uzmanlar, Rota Virüs Enfeksiyonları; 2 yaş altındaki çocuklarda akut ishale görüldüğünü, bu yüzden anne ve babaların, aşırı ishal olan çocuklarını tedavi altına aldırmalarını istediler.
Salgının çıkış nedeni henüz bilinmezken, doktorlar hasta sahiplerine, evlerinde, şehir suyunu kaynatarak yada kapalı su tüketmelerini tavsiye ediyorlar.

ROTA VİRÜSÜ NEDİR?

Rota virüsü enfeksiyonu ilk 4 - 5 yaştaki çocuklarda akut başlangıçlı ishalin en sık görülen etkenlerindendir.
Belirtileri nelerdir?
Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş, kusma ile başlar. Sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal belirtilere eklenir. İshal 5 - 7 gün sürebilir. Özellikle süt çocuklarında kusma, ishalin neden olduğu dehidratasyon gelişebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterir.
Hastalık nasıl ve ne tür gıdalarla bulaşır?
Rota virüsler ishalin ortaya çıkmasından önceki günlerde de dışkıda bol miktarda bulunur. Bulaşma; dışkı ile kontamine (bulaşık) su ve gıdalarla olur. Özellikle kreş, bakımevleri ve çocuk hastanelerinde salgınlar görülebilir. Solunum aracılığı ile bulaşma da bildirilmiştir. Aile içi yayılım sıktır.
Korunma yöntemleri nelerdir?
Genel hijyen önlemleri (el temizliği, suların kaynatılması) bulaşmayı azaltır. El yıkama, enfekte vakaların izolasyonu, hastanelerde hastane kaynaklı ishali önlemede yardımcıdır. İyileşme dönemi de dahil virüsün (yakınmaların ortaya çıkışından 10 - 12 gün sonrasına kadar) dışkı ile atımı unutulmamalıdır. Rota virüse bağlı enfeksiyonun önlenmesinde günümüzde kullanılan bir aşı yoktur.

Tedavisi nasıldır?
Tedavinin başlıca amacı; kusma, ishale bağlı ortaya çıkabilecek dehidratasyonun önlenmesidir. Kusma önleyici, ishali önleyici ilaçların tedavide yararı yoktur. Beslenme devam ettirilmelidir, mümkünse sık aralarla azar azar beslenme yapılmalıdır. Az yağlı gıdalar tercih edilmeli, özellikle anne sütü ile beslenme kesilmemelidir. Yeni doğan bebekler ve 3 ayın altındaki çocuklar anneden geçen antikorlar aracılığı ile enfeksiyondan korunurlar, hastalığı daha hafif geçirebilirler.

Annelere öneriler nelerdir?
Annelerimizin Rota virüsünün infeksiyonu geçiren çocuklarını kusma ve ishal açısından sıkı takip etmeleri gerekir. Ağızdan alımın yetersiz olduğu durumda zamanında doktora çocuk götürülmelidir. İdrar miktarının azalması, gözyaşının olmaması, ağız kuruluğu, devamlı susuzluk hissi, dehidrotasyonun belirtilerindendir. Genel sanitasyon kurallarına uyulmalı, eller yıkanmalı, eğer hasta bebek ise emzirmeye devam edilmelidir.
loading...


Etiket: Mersin'de 'Rota Virüs' salgını!! mersin haber
DİKKAT! : Özel haberleri kaynak göstermeden ve haberi Sonses.tv'deki linkine yönlendirmeden yayımlayan diğer site yöneticileri hakkında yasal işlem yapılacaktır.
Ajans Haberleri Abonesi dışındaki haber alımı ve yayınlanması haber linki olsa bile yasaktır!
Bu Habere Yorum Yap ! Yorum Ekle
             
Mersin Hava Durumu Seçim 2015
Mersin Gazeteleri Günlük Gazeteler
Mersin Belediyeleri Mersin AVM Merkezleri
Mersin Odaları En Çok Okunan

 Künye - İletişim

Mersin Kamu Kuruşları Mersin Tren Seferleri
Mersin Otobüs Firmaları Haber Ara

Facebook Twitter Youtube Google Plus Webtv Sitemap

Mersin Güncel Haberleri Mersin 2016 iftar vaktitleri  
Mersin Spor Haberleri Haber  IHBAR ET