Tarsus'lu Gazeteci Yakup Yarbay'ın ölümü kapatılmasın!!

2013 yılında aramızdan ayrılan Gazeteci Yakup Yarbay’ın sır ölümü dilden dile dolaşıyor. Öldü mü, öldürüldü mü? İntihar etti deniliyor, acaba öldürülüp intihar süsü mü verildi?

Tarsus'lu  Gazeteci Yakup Yarbay'ın ölümü kapatılmasın!!
Bu içerik 5257 kez okundu.

lerini yuman Yakup Yarbay’ın, ani ölümü Tarsus kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, sevenlerini ise üzdü. Akdeniz Gazetesi olarak Yarbay'a Allah'tan rahmet, sevenlerine başsağlığı dileriz.

http://www.tarsusakdeniz.com/haber/2013/11/07/yakup-yarbayin-cenaze-saati-belli-oldu-12859

Mersin Portal ın 5 Kasım 2013 günlü haberinde ise:  Silahlı saldırı sonucu öldüğü yer aldı.

http://www.mersinportal.com/mersin/yakup-yarbay-silahli-saldiri-sonucu-hayatini-kaybetti-h10133.html

Tarsus online haberde 5 kasım 2013 günü ise:

http://www.tarsusonline.com/asayis/is-adami-yakup-yarbay-hayatini-kaybetti-h146436.html

Bu şekilde haberler yer aldı. 

Verdiğimiz linklerin üzerini tıklarsanız, ilgili haberleri yerinde okursunuz.  

Bu arada Merhum Yakup Yarbay’ın kesin ölümü ile ilgili basına yansıyan, açıklayıcı ve net ifadelerin geçtiği her hangi bir bilgi ve haber yok. 

Belediye başkanına 'cinayete azmettirme' suçlaması

MERSİN'de emekli memur Ahmet Özdemir, Tarsus İlçesi'nde yerel yayın yapan gazete sahibi işadamı Yakup Yarbay'ın 2 yıl önce kayıtlara intihar olarak geçen ölümünün gerçekte cinayet olduğunu ileri sürerek Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
Özdemir, o dönem Tarsus Belediye Başkanı olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz ile yerel gazete sahibi Mustafa Erdoğan'ın azmettirmesi sonucu Yakup Yarbay'ın öldürüldüğünü öne sürdü. Başkan Kocamaz tarafından yapılan açıklamada, bu iddialar şantaj olarak değerlendirilip gereken yasal işlemin başlatılacağı bildirildi.

5 Kasım 2013'te Tarsus'ta kendine ait tabancayla başına ateş ederek yaşamına son veren yerel gazete sahibi 50 yaşındaki Yakup Yarbay'ın cinayete kurban gitmiş olabileceğini ileri süren Özdemir, siyasi görüş açısından yakınlığı olduğunu belirttiği Başkan Kocamaz ile Erdoğan hakkında 'cinayete azmettirme' suçlamasında bulunduğu suç duyurusunda şu iddiada bulundu:

"Kocamaz ve Mustafa Erdoğan ile 2 Kasım 2013'te Kayseri'ye aday açıklama törenine gittik. Dönüşte Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'ndeki Adnan Korkutan hocayı ziyaret ettik. Burada Kocamaz ile Erdoğan arasında kısık sesli konuşma geçti. 'Ne oluyor?' dedim. 'Sen biraz uzak kal' dediler. Ben de sinirlendim, 'Ayıp olmuyor mu, madem bizden gizli saklı var, ne diye beraberiz' dedim. Bunun üzerine bana mecburiyetten açıklamada bulundular. Kocamaz, Yarbay diye biri var. Mustafa ile ortak işler yapıyor. Aynı zamanda gazetecilik, güvenlik gibi işler de yapıyor. Her iş için bize sıkıntı yaratıyor. Bundan kurtulmamız lazım' dedi. Bu sırada Mustafa Erdoğan araya girerek Kocamaz'a hitaben 'Ağabey bugün kafasına sıkarlar, gereken talimat verildi' dedi. Adı geçen kişiyi o dönemde tanımıyordum. Mersin'e döndük. Beni Kocamaz arayarak 'Dünkü konuşmaları unutacaksın,yoksa seni yaşatmam' dedi. O anda şok oldum. 'Hayırdır hocam' dedim. O da bana, 'Adam dün intihar etti, kafasına sıktı. Ortalık karışmasın' dedi. Ben bir şey anlamadım. Daha sonra da Mustafa Erdoğan, Tarsus'a çağırıp, 'Bak Elbistan'da konuştuğumuz olayı unutacaksın. Yoksa senin için hayırlı olmaz, gereğini yaparız' şeklinde tehdit eder gibi konuştu, yine bir şey anlamadım. Daha sonra Yakup Yarbay'ın intihar ettiğini öğrendim. O zaman anladım ki, Elbistan'da iken bunlar bu adamın ölüm emrini vermişler."

O dönem Tarsus İlçe Emniyet Müdürü olan Yaşar Aksoy'un, Burhanettin Kocamaz'ın Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden sonra Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı olduğunu da söyleyen Ahmet Özdemir, can güvenliğinin tehlikede olduğunu ileri sürerek koruma talebinde de bulundu. 

'ŞANTAJLARI HAKKINDA YASAL İŞLEM YAPILDI'

İddialarla ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Ahmet Özdemir için "Daha önceden bulunduğu beyan, iftira ve şantajları hakkında gerekli yasal işlem yapılmıştı. İftira suçundan gerekli hukuki işlemleri başlatıyoruz" denildi.

ŞANTAJ SUÇUNDAN CEZA ALMIŞ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı, gazeteci Yakup Yarbay'ı öldürtmekle suçlayan Ahmet Özdemir'in daha önce Kocamaz'a 'şantaj yaptığı' iddiasıyla açılan 2 ayrı davada hüküm giydiği ortaya çıktı. 

Kocamaz, gezilerde Ahmet Özdemir'in çektiği fotoğraflarla kendisine şantaj yaparak 7 bin TL istediğini iddia edip geçen yıl Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sonunda Ahmet Özdemir hakkında Mersin 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme, Ahmet Özdemir'i 1 yıl 15 gün hapis ile 5 gün adli para cezasına çarptırıp hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Yerel mahkemenin bu kararı Yargıtay tarafından da onaylandı.

İddiaya göre Ahmet Özdemir, aynı fotoğrafları Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Eski Daire Başkanı İlker Taner Pırlar'a gönderip bir yakınının işe alınmasını aksi taktirde fotoğrafları basına dağıtacağını yazdı. Pırlak'ın bilgi verdiği Burhanettin Kocamaz yine Özdemir hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sonunda Mersin 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde Özdemir hakkında şantaj suçundan dava açıldı. Mahkeme, 13 Temmuz 2015 tarihinde verdiği kararla Özdemir'i 1 yıl 8 ay hapis ve 50 gün adli para cezasına çarptırdı. 
Ali Ekber ŞEN/MERSİN, (DHA)
Bu husus da Tarsus ve Mersin’de piyasada dolaşan iddialar ise çok. 

Merhum Yakup Yarbay için, Güçlü birileri tarafından öldürüldü ve sonrasında intihar etti süsü verildi iddiaları yayılıyor. 

Evet bu işin aslı ne, doğrusunu kim bizlere aktaracak ve kamuoyunu bilgilendirecek?!

yakup yarbay'ın sır ölümü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500