8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anısına Müzik Dinletisi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü anısına, Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından müzik dinletisi etkinliği düzenlendi. Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, MERKAM üyeleri, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenciler katılım gösterdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Anısına Müzik Dinletisi
Bu içerik 1491 kez okundu.

“Dünyaca Ünlü Kanun Virtüözü Ahmet Baran ile Müzik Dinletisi” adlı etkinlikte, MERKAM Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner ‘8 Mart ve Kadın’ konulu bir konuşma yaptı.

2009 yılından bu yana MERKAM Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Taner, yaptığı konuşmada Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesinin 19. yüzyılın ortalarına dayandığını hatırlattı. “Kadının her alandaki emeği, senenin her günü övülmeye değer” diye konuşan Prof. Dr. Taner, ülkemizdeki kadınların eğitim, istihdam ve siyaset alanlarındaki fırsatlara ulaşması bakımından 144 ülke içinde 130’uncu sırada yer aldığını kaydetti. Günümüzde kadına yönelik şiddetin ivme kazandığına dikkat çeken Prof. Dr. Taner “Gerek özel gerekse kamusal alanda kadınların erkeklerle eşit fırsatlara ulaşmasını sağlamalıyız ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

Dünyaca Ünlü Kanun Virtüözü Ahmet Baran ve ekibinin müzik dinletisiyle devam eden etkinlikte; Mersin’de katledilen Özgecan Aslan için bestelenen Sızı adlı hüzünlü eserin yanı sıra Yıldızların Altında, Huysuz ve Tatlı Kadın, Alyazmalım gibi sevilen pek çok şarkıya yer verildi.

Hem musiki sanatını hem kanun enstrümanını öne çıkarmayı amaçladığını ifade eden Ahmet Baran, “Kadının zarafetinin yanı sıra üretkenliğini ve enerjisini vurgulamaya çalışıyoruz. Başımızın tacı kadınlar için hazırlanan bu etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Çok sayıda dinleyicinin katıldığı ve şarkılara eşlik ettiği müzik dinletisinde Mustafa Mutlu keman, Sadık Atakan Atabey viyolonsel, Aydın Demir ritim saz çaldı.

Dinletinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya tarafından Ahmet Baran’a plaket, MERKAM Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner tarafından saz ekibine teşekkür belgesi takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Mersin İdmanyurdu: 1 - Sarıyer: 2
Mersin İdmanyurdu: 1 - Sarıyer: 2
Bozyazı’da 23 Nisan etkinlikleri
Bozyazı’da 23 Nisan etkinlikleri