Trump, Bharara’nın istifasını istedi!

Trump, Bharara’nın istifasını istedi!

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer'ın, 'ABD'de derin devlet var' yönündeki açıklamalarının ardından, Adalet Bakanı Jeff Sessions, eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanan 46 başsavcının istifalarını istedi. İstifası istenenler arasında Preet Bharara da bulunuyor.

Trump, Bharara’nın istifasını istedi!
Bu içerik 1480 kez okundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen “Beyaz Saray, Başkan Trump’ın kuyusunu kazmaya çalışan bir derin devlet olduğuna inanıyor mu?” sorusuna verdiği yanıtta, “Bir partinin 8 yıl boyunca görevde olduğunu ve hala geçen yönetimin atadığı kişilerin işbaşında olduğunu göz önüne alırsanız buna kuşku yok. Sekiz yıl boyunca hükümete sızan insanlar olduğu sürpriz olarak görülmemeli. Bunlar hala önceki yönetimin gündemini savunmaya devam ediyorlar” dedi.

‘BÖYLE BİR SORUMLULUKLARI YOK’ 

Spicer, “Peki bu kişileri CIA ya da DNI (Director of National Intelligence) soruşturup işten attıracak mı?” sorusuna da, CIA ve DNI çalışanlarının böyle bir sorumluluk ve yükümlülükleri olmadığı karşılığını verdi.

rt-sean-spicer-cf-170123_12x5_1600

TRUMP’IN HABERİ YOK 

Spicer, ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve başlamasından kısa bir süre sonra istifa etmesini istediği Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türkiye için lobi faaliyetleri yürüttüğü iddialarından Başkan Trump’ın haberi olmadığını da belirtti.

46 BAŞSAVCININ İSTİFASI İSTENDİ 

Öte yandan ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın, New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara’nın da aralarında olduğu 46 savcının istifasını istediği bildirildi. Adalet Bakanlığı Sözcüsü Sarah Isgur Flores, Sessions’ın Obama döneminde atanan ve halen görevde olan 46 başsavcıyı derhal istifa etmeye çağırdığını açıkladı. Adalet Bakanlığı’nın yeni başsavcılar atamasına kadar, kariyer başsavcılarının soruşturma ve kovuşturmaları sürdürebileceği belirtildi. Flores, istifa çağrısının yeni yönetimin uyum içinde görev yapmasını sağlamaya yönelik olduğunu söyledi.

Bharara’da o liste de

Bu arada New York’ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara’nın da istifaya çağrıldığı belirtildi. Seçimlerden sonra ABD Başkanı Donald Trump, Bharara ile bir araya gelmiş ve Obama tarafından atanmasına karşın Bharara’dan görevinde kalmasını istemişti.

abd trump başsavcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat