Advert
Advert

“İstiklal Marşı, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir eserdir”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Kurtuluş Savaşı’ndaki destansı mücadelenin Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal Marşı’ndaki veciz dizelerle ölümsüzleştirildiğini belirterek, “İstiklal Marşı, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir eserdir” dedi..

 “İstiklal Marşı, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir eserdir”
Bu içerik 1162 kez okundu.
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Kurtuluş Savaşı’ndaki destansı mücadelenin Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal Marşı’ndaki veciz dizelerle ölümsüzleştirildiğini belirterek, “İstiklal Marşı, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir eserdir” dedi.
Vali Çakacak, ‘12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’ dolayısıyla mesaj yayınladı. Çakacak mesajında, Türk milletinin türlü imkansızlıklar ve yoksunluklar içerisinde olduğu bir dönemde dahi istiklaline, istikbaline, vatanına ve mukaddesatına yönelen saldırılara canı pahasına karşı koyarak bir varoluş mücadelesi verdiğini ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak tarihte eşi görülmemiş büyük bir zafer elde ettiğini vurguladı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan ve tarihin akışını değiştiren bu büyük zaferin genci yaşlısı, kadını erkeği, doğulusu batılısı, güneylisi kuzeylisi ile tüm milletimizin birbirine kenetlenerek, omuz omuza yazdığı büyük bir kahramanlık destanı olduğunu dile getiren Çakacak, “Kurtuluş Savaşı’yla boyunduruk ve esaret altında asla yaşamayacağını bir kez daha en güçlü şekilde tüm dünyaya gösteren milletimizin kahramanlıklar, fedakarlıklar ve şehadetler ile verdiği bu destansı mücadele, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal Marşı’ndaki veciz dizelerle ölümsüzleştirilmiştir. Milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinin, özgür yaşama tutkusunun, haksızlıklara karşı duruşunun, milli birlik ve bütünlüğü ile sonsuza kadar yaşayacak kardeşliğinin simgesi olan İstiklal Marşımız, aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan, yeniden şahlanışımızı anlatan eşsiz bir eserdir. Elbette milletimizin milli ve manevi duygu ve değerlerini edebi bir dille en iyi şekilde ifade eden İstiklal Marşı gibi bir eser, ancak milletimizin verdiği mücadelenin bizzat içerisinde yer alan, ön ayak olan, bilgi ve heyecanını milletle paylaşan Mehmet Akif gibi büyük bir şahsiyet tarafından kaleme alınabilirdi. Bizler de bu şanlı ecdadın torunları, bu yüce milletin fertleri olarak cennet vatanımızın her karış toprağında ay yıldızlı bayrağımızı gururla dalgalandırmaya ve İstiklal Marşımızı dünyanın dört bir tarafında ortak duygu ve coşkularla okumaya son nefesimize kadar devam etme azim ve kararlılığındayız. İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 96. yıl dönümünde, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve milletimizin duygularının veciz şekilde buluştuğu İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman Filarmoni Orkestrası Mersin’de
Adıyaman Filarmoni Orkestrası Mersin’de
Kök hücre ve kan bağışında sağlıkçılar örnek oldu
Kök hücre ve kan bağışında sağlıkçılar örnek oldu