Okşar: "335 zirai ilaç yeniden denenmeye alındı"

Okşar: "335 zirai ilaç yeniden denenmeye alındı"

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 5 No’lu Tarım Destek Faaliyetleri Komitesi Başkan Yardımcısı Murat Okşar, Türkiye’de kullanılan zirai ilaçlardan 335 tanesinin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından etken maddesinin yeniden etkinlik denemesine alındığını belirterek, "Denemeler halen devam ediyor.

Okşar:
Bu içerik 1563 kez okundu.

Denemeler sonucunda etkili ilaçlar belirlenecek. Hastalıklar ve zararlılar karşısında etkisi azalan ilaçlarda ise doz ayarlamalarına gidilecek" dedi.

Komite olarak turunçgile özel çalışma yürüttüklerini de anlatan Okşar, Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Merkezi ile birlikte yaklaşık üç yıldır yeni ırkların aşılamasını gerçekleştirdiklerini söyledi. Amerika’dan getirilen 40’a yakın portakal, mandalina ve lime aşı gözlerini denediklerini kaydeden Okşar, “Bunların hepsi dünyadaki saf ırklar. Amacımız bölgemize uyum sağlayacak yeni çeşitleri tespit ederek ülkemizin ihtiyacı olan orta ve geçici mandalina ile portakal çeşitlerini tespit etmek. Yalnızca Mersin değil Antalya ve Ege bölgesine uygun çeşitleri de tespit etmek istiyoruz. Bu çalışmamızdan önümüzdeki 2 ila 7 yıl arasında sonuç almayı bekliyoruz. Böylece hem ihracatımız artacak hem de erkenci ve geççi çeşitlerle ihracat süremiz uzayacak. Ayrıca yalnızca ihracat değil, Nisan ayına kadar iç piyasada da turunçgil tüketebileceğiz" diye konuştu.

zirai ilaç mtso
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat