Liseli kızlar itfaiyeci olmak için ter döküyor

Zorlu çalışma şartları ve erkek mesleği olarak bilinen itfaiyecilik, genç kızların gözde mesleği haline geldi..

Liseli kızlar itfaiyeci olmak için ter döküyor
Bu içerik 1502 kez okundu.
Zorlu çalışma şartları ve erkek mesleği olarak bilinen itfaiyecilik, genç kızların gözde mesleği haline geldi.
Ankara’da İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümünde okuyan kız öğrenciler, severek ve isteyerek seçtikleri bölümlerinin stajını Ankara İtfaiyesinde yapıyor. Erkek mesleği ve çalışma şartlarının zorluğu ile bilinen itfaiyecilik mesleğini severek seçtiklerini belirten liseli kızlar, ileride itfaiyeci olabilmek için var güçleri ile çalışıyor. Ankara İtfaiyesinde zorlu şartlara göğüs gererek stajlarını yapan genç kızlar, eğitimlerini tamamladıktan sonra başarılı birer itfaiyeci olmak istiyor.
Kendilerine staja gelen öğrencilere mesleğin inceliklerini öğrettiklerini söyleyen İtfaiye Eğitim Amiri Fatih Güler, “Yangına müdahale, trafik kazalarında kurtarma eğitimlerinin yanı sıra itfaiyeciliğin gerektirdiği bütün eğitimleri veriyoruz. Onların çok iyi bir itfaiyeci olmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.
Babasının tavsiyesi ile bu mesleği seçtiğini, uygulama aşamasında mesleğini çok sevdiğini söyleyen itfaiyeci adayı Gizem Güler, “Zor oluyor ama başaracağız” derken, annesi çok istediği için bu mesleği seçtiğini belirten Gülbaşak Göktaş, “İnsanların hayatını kurtarmak, yardım etmek, zor anlarında yanlarında olmak çok güzel. Kötü yönleri fazla yok. Yangın alanında karanlık oluyor, yüksek oluyor, bazen bunlar korkutuyor ama severek yapıyorum” diye konuştu.
Erkekler gibi kadınların da bu mesleği yapabileceğini söyleyen itfaiyeci adayı İrem Alat ise, “Değişik bir meslek. Erkeklerin ‘kadınlar yapamaz’ düşüncesine karşı ben de kadınlar yapabilir diye öncü olmak için bu mesleği seçtim” ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozyazı’da 23 Nisan etkinlikleri
Bozyazı’da 23 Nisan etkinlikleri
Mersin’de öğrencilere ’çocuk hakları’ anlatıldı
Mersin’de öğrencilere ’çocuk hakları’ anlatıldı