Kore yarımadasında kırmızı alarm!
Advert
Advert

Kore yarımadasında kırmızı alarm!

Kuzey Kore’nin yıl içerisinde ardı ardına gerçekleştirdiği füze denemeleri, Washington yönetiminin “tüm seçenekler masada” açıklamasından sonra saldırı gücü yüksek bir savaş filosunu Kore yarımadasına göndermesi bölgedeki gerilimi üst düzeye çekti. Dünya diken üstünde bölgedeki gelişmeleri izliyor..

Kore yarımadasında kırmızı alarm!
Bu içerik 1492 kez okundu.

Kuzey Kore ile ‘düşman kardeş’ Güney Kore ve müttefiki ABD arasında gerilim büyüyor. ABD’nin Kore Yarımadası’na USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemilerini göndermesi sonrasında Doğu Asya’da bulunan yarımadada kırmızı alarm durumuna geçildi. Pyongyang yönetimi ülkede bulunan yabancı gazetecilerden ‘büyük ve önemli olaya’ hazır olmalarını isterken, Japon donanması da bölgeye doğru harekete geçti. Washington merkezli bir düşünce kuruluşu ise Kuzey Kore’nin yeni bir nükleer denemeye hazırlandığını iddia etti. Çin’den ise bölgedeki sorununun ‘askeri güçle’ çözülemeyeceği uyarısı geldi.

‘BÜYÜK VE ÖNEMLİ OLAYA HAZIR OLUN’

Kuzey Kore, yarın ülkenin kurucusu ve şu andaki lider Kim Jong-un’un dedesi olan Kim İl-sung’un 105. doğum gününü kutlayacak. ‘Güneş Günü’ olarak adlandırılan ve ülkenin en önemli resmi tatli olan bu günü takip etmeleri için yaklaşık 200 gazetecinin davet aldığı açıklandı. Pyongyang yönetimi başkentteki yabancı gazetecilere ‘önemli ve büyük bir olaya’ hazır olmaları talimatı verdi. 5 yıl önceki kutlamalarda bir uydu taşıyan uzun menzilli füze fırlatılmıştı.

NÜKLEER DENEME Mİ YAPACAK?

Gazetecilere bu ‘büyük’ olayın ne olduğu konusunda ayrıntılar verilmedi ancak Kuzey Kore’deki bir nükleer deneme alanının yeni bir ‘yeraltı denemesi’ için hazırlandığı öne sürüldü. Washington merkezli ‘38 North’ adlı düşünce kuruluşu dün çekilen uydu fotoğraflarının, ülkenin doğusundaki Punggye-ri alanının yeni bir deneme için hazırlandığını gösterdiğini söyledi. Kuzey Kore ikisi geçen sene olmak üzere bugüne kadar 5 yeraltı nükleer deneme yaptı. Sonuncu nükleer deneme geçen sene eylül ayında ülkenin 68. kuruluş yıldönümünde gerçekleşmişti.

kuzey kore-abd-savaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
istanbul ordu evden eve nakliyat